Poznaj naszych lektorów – Kana

  • Post category:Blog


S A K U R A

Poznaj naszych lektorów – Kana

Kana-san jest jednym z dwóch naszych nowych lektorów języka japońskiego. Kana właśnie przyleciała do Polski. W krótkim wywiadzie opowie nam o sobie.

Pochodzę z prefektury Hiroshima. Czy o niej słyszeliście? Jest ona położona na zachodzie Japonii i znajdują się tam 2 obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Kopuła Bomby Atomowej i Chram Itsukushima. Samo miasto Hiroshima nie jest ani zbyt duże, ani zbyt małe, a i mieszkańców jest w sam raz, więc żyje się w nim bardzo przyjemnie.

Do zakończenia liceum uczyłam się w Hiroshimie, ale na studia wyjechałam do Tokio na Uniwersytet Rikkyo. Jest to naprawdę ładne miejsce, a o stołówce mówi się, że wygląda jak z filmów Harrego Pottera.

Lubię oglądać filmy i seriale. Interesują mnie również amerykańskie komiksy, więc często oglądam filmy ze świata Marvela lub DC. Lubię również filmy animowane.

Uwielbiam rozmawiać z ludźmi. Jestem też dobrą słuchaczką. Najchętniej rozmawiam z ludźmi, którzy przeżyli rzeczy, których ja nie miałam jeszcze okazji doświadczyć.

W Japonii najbardziej będę tęsknić za moimi znajomymi, ale po przyjeździe do Polski nadal z nimi często rozmawiam przez telefon.

Chciałam przyjechać do Polski z kilku powodów. Pierwszym był język polski. Na studiach byłam na wymianie w Słowenii i Czechach i wtedy zainteresowały mnie języki słowiańskie. Polski też należy do tych języków, ale zarazem ma mnóstwo liter, które tylko w nim występują, prawda? Bardzo mnie to zaciekawiło. Drugim była wycieczka do Polski, gdzie spróbowała pysznych polskich potraw i przejść po pięknych polskich miastach. Wtedy właśnie pomyślałam sobie jak miło by było tu zamieszkać, co mi się wreszcie udało!

Jak przyjechałam do Polski od razu poczułam, że jest tu zdecydowanie zimniej niż w Japonii. Słońce zachodzi szybciej, na niebie jest znacznie więcej chmur i jest… zimno. Odczułam, że Polska należy do zimniejszych krajów.

Tym razem zawitałam do Polski już po raz siódmy i za każdym razem wyczekuje możliwości zjedzenia polskich pierogów. Moje ulubione to z kapustą i grzybami. Ponadto bardziej mi smakują podsmażane niż prosto z wody.

Jak się zrobi ciepło chciałabym pojechać do Energylandii. W lato z kolei chciałabym trochę popodróżować po Europie, a szczególnie pojechać do Chorwacji

Bardzo lubię uczyć języka japońskiego. Dlaczego? Bo bardzo lubię język japoński i chciałabym się dzielić swoją wiedzą z ludźmi, którzy również myślą podobnie. Ucząc japońskiego często sama poznaję ciekawe rzeczy o tym języku, z których zazwyczaj Japończycy sobie nie zdają sprawy.

Moim marzeniem jest móc jak najdłużej uczyć języka japońskiego za granicami Japonii. Już od czasów liceum zawsze o tym marzyłam.

Na razie z uwagi na pandemię jest niemożliwe, ale nie mogę się doczekać by na spokojnie poodwiedzać polskie restauracje. Niestety od przyjazdu nie miałam jeszcze ani jednej takiej okazji.

Co prawda na razie możemy się widzieć jedynie na zajęciach online, ale będę się starała by nasza nauka była jak najbardziej owocna. Czekam z niecierpliwością na moment by spotkać się ze studentami na żywo!

sakura