nIHONGO Nōryoku Shiken

(jap. 日本語能力試験, ang. Japanese Language Proficiency Test, JLPT).

JLPT certyfikat potwierdzający znajomość języka japońskiego dla obcokrajowców, wprowadzony w 1984 roku i zarządzany przez Ministerstwo Edukacji Japonii. W Nihongo Nōryoku Shiken (JLPT) wyróżnia się 5 poziomów zaawansowania. Od najniższego 5-go do najwyższego 1-go.

Egzaminy na certyfikat Nihongo Nōryoku Shiken, przeprowadzane są w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. → Sprawdź stronę PJWSTK

Kiedy odbędzie się najbliższy egzamin JLPT (Nihongo Nōryoku Shiken)?

Najbliższy egzamin Nihongo Nōryoku Shiken odbędzie się 3 grudnia 2023 roku. Zapisy na egzamin trwają od sierpnia do 28 września 2023r.

Poziom 1:

Zdolność do posługiwania się językiem japońskim w różnych okolicznościach. Wymagana znajomość gramatyki na wysokim poziomie, 2 tyś. znaków kanji i 10 tyś. słów. Poziom przeciętnie osiągany po nauce języka japońskiego przez około 900 godzin (wg. Japan Foundation).

Poziom 2:

Zdolność do rozumienia języka japońskiego w codziennych sytuacjach i różnych okoliczność w określonym stopniu. Wymagana dobra znajomość gramatyki, 1 tyś. znaków kanji i 6 tyś. słów. Poziom przeciętnie osiągany w nauce języka japońskiego przez 600 godzin (wg. Japan Foundation).

Poziom 3:

Możliwość rozumienia języka japońskiego w codziennych sytuacjach w ograniczonym stopniu. Wymagana dobra znajomość gramatyki, ok. 650 znaków kanji i ok 3 700 słów. Poziom przeciętnie osiągany w nauce języka japońskiego przez 450 godzin.

Poziom 4:

Umiejętność rozumienia języka japońskiego w podstawowym stopniu. Wymagany ograniczony poziom znajomości gramatyki, 300 znaków kanji i 1,5 tyś. słów. Poziom przeciętnie osiągany w nauce języka japońskiego przez 300 godzin (wg. Japan Foundation).

Poziom 5:

Możliwość rozumienia bardzo podstawowego języka japońskiego. Wymagana znajomość podstawowej gramatyki, 100 znaków kanji i 800 słów. Poziom przeciętnie osiągany w nauce języka japońskiego przez 150 godzin (wg. Japan Foundation).

OKAMEZAKURA

O k a m e z a k u r a

Różne odmiany wiśni


Sakura to nie tylko Somei Yoshino. Na naszej stronie znajdziecie zdjęcia i opisy najważniejszych odmian japońskiej wiśni. Niektóre z nich już posadziliśmy lub posadzimy w przyszłości w naszym sakurkowym parku. 

Okame-zakura おかめ桜 (łac. Prunus × incam) – to powstała w Anglii krzyżówka dwóch odmian wiśni: Fuji Sakura ( Prunus incisa) oraz Taiwan Sakura (Prunus campanulata). Pomysłodawcą krzyżówki był Brytyjczyk Collingwood Ingram, ornitolog i ogrodnik, zafascynowany japońską wiśnią. 

Collingwood Ingram zamierzał stworzyć drzewo o jasnoróżowych kwiatach ale z wyższą odpornością na zimno.
W 1993 r. Odmiana „Okamé” zdobyła nagrodę Royal Horticultural Society Award of Garden Merit. W Tokio Okame-zakura zobaczymy np. w dzielnicy Nihombashi. SPRAWDŹ