KURSY JĘZYKA JAPOŃSKIEGO

Sakura (さくら) to japońska wiśnia. Sakura to ważny element kultury Japonii pojawiający się w muzyce, poezji, literaturze już od okresu Heian (794–1185). Sakura doceniana jest na całym świecie za wyjątkowe piękno swoich kwiatów. Sakura to także symbol przemijania. W Japonii znajdziemy ponad 350 odmian sakury, zarówno hodowlanych jak i dzikich. Popularne odmiany hodowlane tzw. kultywary jak Somei Yoshino nie owocują, a owoce odmian dzikich jak np. wiśni Yamazakura, są małe i kwaśnie.

Fundacja Krzewienia Kultury Japońskiej "Sakura"

W skrócie: Fundacja Sakura.

Fundacja Sakura powstała w 2006 roku Najważniejsze cele statutowe Fundacji to nauczanie języka japońskiego oraz sadzenie sakury.
Siedziba Fundacji znajduje się przy ulicy Próżnej 10/38 w Warszawie. Więcej: https://sakura.org.pl/o-nas/

Kursy języka japońskiego w Warszawie

Działalność edukacyjną Fundacja prowadzi pod powszechnie przyjętą nazwą: Szkoła Języka Japońskiego "Sakura". W siedzibie Fundacji przy ulicy Próżnej 10/38 w Warszawie, kursanci do dyspozycji mają duże sale lekcyjne, toalety oraz wygodną kanapę w poczekalni na korytarzu. Tu znajduje się także recepcja szkoły.

Kto może zapisać się na kurs języka japońskiego?

Kursy języka japońskiego przeznaczone są dla wszystkich osób zainteresowanych kulturą Japonii, niezależnie od wieku. W Fundacji Sakura języka japońskiego uczą się zarówno dzieci (12 lat i starsze) jak i osoby na emeryturze, choć przeważają dawni gimnazjaliści, licealiści oraz studenci szkół wyższych. 

Kim są nasi lektorzy?

Wszyscy nasi lektorzy to native speakerzy, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni do nauczania języka japońskiego jako języka obcego. Aktualnie nasz zespół składa się z 8 lektorów: Akiko, Kiyomi, Yuki, Kana, Mami, Kyoko, Ayako i Jumpai.

Jakie kursy oferujemy?

Kursy podstawowe (raz w tygodniu) oraz intensywne (2 razy w tygodniu) dla początkujących oraz zaawansowanych. Zarówno stacjonarnie w naszej szkole przy Próżnej 10 w Warszawie, jak i online. Sprawdź: https://sakura.org.pl/kursy-jezyka-japonskiego/

Jak zapisać się na kurs?

Najprościej wysłać zgłoszenie z naszej strony internetowej: https://sakura.org.pl/zapisy/. Można do nas także zadzwonić: 22 826 54 54 / 506 180 400, wysłać email: fundacja@sakura.org.pl, lub przyjść do szkoły (poniedziałek - czwartek 13:00 - 20:00.

Jaka jest wielkość grup?

Od 6 do 8 osób. Przeciętnie. Liczba osób w grupach zmienia się, czasem na pierwszych zajęciach będzie 9 lub nawet 10 studentów, choć na kolejnych już często 7-8. Nie wszyscy studenci kontynuują naukę w 2 i 3 trymestrze w roku szkolnym, natomiast grupy mimo niższej liczby uczestników niż na początku, nadal muszą mieć normalne zajęcia.

Ile zapłacę za kurs?

Szczegółowe informacje o opłatach znajdują się tutaj: https://sakura.org.pl/oplaty/

Aktualnie opłata trymestralna (opłata za trzy miesiące nauki) za zajęcia raz w tygodniu wyniesie 768 zł, za zajęcia dwa razy w tygodniu 1 440 zł. Niestety inflacja w Polsce nadal jest wysoka (ponad 12%) i dlatego zdecydowaliśmy się na niewielką, nieco ponad 6% podwyżkę cen kursów w nowym roku szkolnym. Dodatkowe środki z podwyżki cen, przeznaczymy na zwiększenie wynagrodzeń naszych japońskich lektorów. 

Kiedy rozpocznie się najbliższy kurs dla początkujących?

Sprawdź: https://sakura.org.plkursy-jezyka-japonskiego. Zapisy na kursy w roku szkolnym 2023-2024 już rozpoczęliśmy a zajęcia rozpoczną się z końcem września i początkiem października 2023r.

Kursy języka japońskiego dla zaawansowanych

Jeśli byłaś/byłeś naszym studentem w minionym roku szkolnym (2022-2023) i zamierzasz kontynuuować naukę języka japońskiego – nie musisz nic robić! Skontaktujemy się z Tobą mailowo lub/i telefonicznie na początku września.

Jeśli uczyłaś/uczyłeś się już języka japońskiego, choć w innej szkole języka japońskiego, także jeśli byłaś/byłeś naszym studentem w ubiegłych latach (w roku szkolnym 2021-2022, 2020-2019 i wcześniej) – wyślij nam zgłoszenie, e-mail lub zadzwoń! Umówimy Cię na rozmowę-test (przez internet) z jednym z naszych lektorów a następnie zaproponujemy Ci dołączenie do jednej z istniejących grup o podobnym/tym samym poziomie zaawansowania (w trybie stacjonarnym lub ONLINE) i w terminie Tobie odpowiadającym.

Kursy języka japońskiego w Japonii

Partnerem Fundacji w Japonii jest szkoła KAI, z siedzibą w Tokio, w dzielnicy Shin-Ōkubo. We współpracy z KAI organizujemy wakacyjne kursy językowe w Japonii. W trakcie pobytu w Tokio studenci mieszkają z rodzinami japońskimi, codziennie uczą się języka japońskiego a w weekendy zwiedzają Japonię.

Jeśli planujesz wyjechać na dłużej do Japonii, rozpocząć studia, pracę -zapisz się na długoterminowy kurs w szkole KAI. Taki kurs pozwoli Ci szybko nauczyć się języka japońskiego a jednocześnie dzięki wizie studenckiej będziesz mógł,-mogła podjąć w Japonii pracę.

Japonia szczęśliwie otwarła swoje granice dla studentów kursów długoterminowych i możesz już wyjechać do Japoniina kurs półroczny lub dłuższy.  W przyszłym roku tj. w sierpniu 2024r. odbędzie się także pierwszy wakacyjny kurs języka japońskiego Tokio. Sprawdź: https://sakura.org.pl/kursy-jezyka-japonskiego-w-japonii/

Sprawdź także stronę szkoły KAI: https://www.kaij.jp/

Warsztaty kulturowe

Informacje o warsztatach kulturowych w nowym roku szkolnym podamy wkrótce.

FUGENZO

Sakura to nie tylko Somei Yoshino. Na naszej stronie znajdziecie zdjęcia i opisy najważniejszych odmian japońskiej wiśni. Niektóre z nich już posadziliśmy lub posadzimy w przyszłości w naszym sakurkowym parku.

Fugenzo, フゲンゾウ, Cerasus Sato-zakura Group ‘Albo-rosea’ Makino. Fugenzo to odmiana wielopłatkowa wiśni japońskiej (Yaezakura), podobnie jak Kikushidarezakura oraz Kanzan należy do grupy sakur zwanych Satozakura, gdzie rodzicem (matką) drzew Satozakura jest endemiczna Oshimazakura (Prunus speciosa) z wulkanicznej wyspy Ōshima..

Nazwa wzięła się stąd, że czubek słupka wystający ze środka kwiatu jest zagięty i przypomina nos białego słonia, na którym jeździ Samantabhadra.
Według podręcznika o japońskich kwitnących wiśniach, odmiana wiśni Fugenzo istniała długo przed okresem Muromachi (1336-1573).

W naszym sakurkowym parku 7 czerwca 2009 roku posadziliśmy 18 drzewek sakury, odmiany Fugenzo, znanej także jako Shirofugen (Prunus serrulata Shirofugen).

Więcej informacji o Fugenzo wkrótce.