Kanhizakura

  • Post category:Sakura
Kanhizakura
Kanhizakura
S A K U R A

Kanhizakura

Kanhizakura, hikanzakura, wiśnia dzwonkowa, tajwańska, formozańska, Prunus campanulata, Prunus cerasoides var. campanulata, カンヒザクラ. Jest to subtropikalna wiśnia uznawana za odmianę wiśni himalajskiej (Prunus cerasoides) To niewielkie drzewo (5-7m) o ciemnoróżowych lub intensywnie czerwonych kwiatach w kształcie dzwonka, występujące na Tajwanie, w Wietnamie, wsypach Okinawy, gdzie zakwita już w styczniu. Kanhizakura jest symbolem miasta Nago.

Nazwa rodzaju „Prunus” pochodzi od łacińskiego słowa „prunum” (śliwa). Nazwa gatunkowa „cerasoides” to łacińskie słowo „cerasus (sakura) + oides (podobne)”, co oznacza „podobny do kwiatów wiśni”. Nazwa odmiany „campanulata” pochodzi od kształtu kwiatu, co po łacinie oznacza „dzwonkowaty”.

Kanhizakurę rzadko spotkamy “w mieście”, odmiana ta bywa wykorzystywana często do tworzenia krzyżówek, nowych odmian sakury jak Okamezakura (skrzyżowanie Fujizakura i Kanhizakura). To odmiana dzika  i owocuje. Na Tajwanie, gdzie Kanhizakura jest bardzo popularna, owoce wykorzystuje się do produkcji różnych przetworów, z cukrem, solą, lukrecją  Kora bywa odklejana od drzewa, suszona na słońcu a po usunięciu zewnętrznej warstwy, śródbłonek służy do wytwarzania tradycyjnych leków, o właściwościach przeciwgorączkowych, przeciwkaszlowych a nawet pomagających w zwalczaniu kaca. 

Zdjęcia wkrótce.