Taihaku – Prunus serrulata ‘Taihaku’

You are currently viewing Taihaku – Prunus serrulata ‘Taihaku’
  • Post category:Sakura

TAIHAKU

Taihaku, タイハク, Prunus serrulata ‘Taihaku’, ‘Taihaku” lub ‘Tai-haku’ zapisane chińskimi znakami (太白) odnosi się tutaj do kwiatów tej wiśni, dużych i białych.

Słynny angielski przyrodnik Collingwood “Cherry” Ingram, opowiedział historię pani Freeman z Sussex w Anglii, która podczas wizyty we Francji w 1899 roku usłyszała o kilku wspaniałych wiśniach od Francuza, który widział wspomniane drzewa w Japonii. Pani Freeman napisała do Japończyka, przyjaciela tego Francuza i niedługo potem otrzymała sadzonki roślin/drzew, wcześniej nieznanych w Anglii.

Kiedy Ingram odwiedził starszą już panią Freeman w 1923 roku, zauważył jedną z tych wiśni posadzoną wśród bujnych krzewów, gdzie nie była w stanie konkurować i ewidentnie umierała. 

Tylko kilka kwiatów było widać na jednej lub dwóch gałęziach, ale były tak wyjątkowej wielkości i piękne, że Ingram poprosił o kilka gałązek z pąkami. Z tej maleńkiej próbki rozmnożono i ostatecznie wyhodowano tysiące drzew w Europie, Ameryce Północnej, Afryce Południowej, Nowej Zelandii i Australii. Ingram napisał później: „najpiękniejsza ze wszystkich japońskich satozakura została cudownie ocalona od wyginięcia.”

Ale na tym historia się nie kończy.. Dwa lata po zdobyciu materiału od pani Freeman Ingram wrócił do Japonii w poszukiwaniu nowych wiśni. Jego gospodarz, książę Takatsukasa, przedstawił go starzejącemu się Seisaku Funatsu z Kōhoku, specjaliście od wiśni ogrodowych, który również kolekcjonował antyczne obrazy zwojowe i kolorowe rysunki kwitnących wiśni. Jedna z tych ilustracji przedstawiała wiśnię pani Freeman z dużymi białymi kwiatami i młodymi miedzianymi liśćmi. Pan Funatsu wyjaśnił, że wiśnia była uprawiana, ale teraz została utracona.

Zanim Ingram wysłał mu materiał roślinny, pan Funatsu zmarł; jednak Masuhiko Kayama, badacz wiśni z Kioto, otrzymał zrazy od Ingrama, które zostały zaszczepione przez Toemona Sano. W ten sposób ta wiśnia została ponownie sprowadzona do Japonii w 1932 roku. Została nazwana „Taihaku” przez gospodarza Ingrama, księcia Takatsukasa. Starsza historia „Taihaku” nie jest jeszcze wyjaśniona, ale możliwe, że zapomniana forma ogrodowa pojawi się jeszcze w Japonii (prawdopodobnie odmiana ‘ Komatsunagi’ (コマツナギ)  to “zaginione” ‘Taihaku’).

W naszym sakurkowym ogrodzie znajdziecie 2 drzewka sakury, odmiany Taihaku.