Taihaku – Prunus serrulata 'Taihaku’

You are currently viewing Taihaku – Prunus serrulata 'Taihaku’
  • Post category:Sakura Park

TAIHAKU

Taihaku, タイハク, Prunus serrulata 'Taihaku’, 'Taihaku” lub 'Tai-haku’ zapisane chińskimi znakami (太白) odnosi się tutaj do kwiatów tej wiśni, dużych i białych.

Sakura (さくら) – japońska wiśnia. Sakura to ważny element przyrody, obyczajów oraz kultury Japonii  już od okresu Heian (794–1185). Sakura doceniana jest na całym świecie za wyjątkowe piękno swoich kwiatów. Sakura to także symbol przemijania. W Japonii znajdziemy ponad 350 odmian sakury, zarówno hodowlanych jak i dzikich.

Słynny angielski przyrodnik Collingwood „Cherry” Ingram, opowiedział historię pani Freeman z Sussex w Anglii, która podczas wizyty we Francji w 1899 roku usłyszała o kilku wspaniałych wiśniach od Francuza, który widział wspomniane drzewa w Japonii. Pani Freeman napisała do Japończyka, przyjaciela tego Francuza i niedługo potem otrzymała sadzonki roślin/drzew, wcześniej nieznanych w Anglii.

Kiedy Ingram odwiedził starszą już panią Freeman w 1923 roku, zauważył jedną z tych wiśni posadzoną wśród bujnych krzewów, gdzie nie była w stanie konkurować i ewidentnie umierała.

Tylko kilka kwiatów było widać na jednej lub dwóch gałęziach, ale były tak wyjątkowej wielkości i piękne, że Ingram poprosił o kilka gałązek z pąkami. Z tej maleńkiej próbki rozmnożono i ostatecznie wyhodowano tysiące drzew w Europie, Ameryce Północnej, Afryce Południowej, Nowej Zelandii i Australii. Ingram napisał później: „najpiękniejsza ze wszystkich japońskich satozakura została cudownie ocalona od wyginięcia.”

Ale na tym historia się nie kończy.. Dwa lata po zdobyciu materiału od pani Freeman Ingram wrócił do Japonii w poszukiwaniu nowych wiśni. Jego gospodarz, książę Takatsukasa, przedstawił go starzejącemu się Seisaku Funatsu z Kōhoku, specjaliście od wiśni ogrodowych, który również kolekcjonował antyczne obrazy zwojowe i kolorowe rysunki kwitnących wiśni. Jedna z tych ilustracji przedstawiała wiśnię pani Freeman z dużymi białymi kwiatami i młodymi miedzianymi liśćmi. Pan Funatsu wyjaśnił, że wiśnia była uprawiana, ale teraz została utracona.

Zanim Ingram wysłał mu materiał roślinny, pan Funatsu zmarł; jednak Masuhiko Kayama, badacz wiśni z Kioto, otrzymał zrazy od Ingrama, które zostały zaszczepione przez Toemona Sano. W ten sposób ta wiśnia została ponownie sprowadzona do Japonii w 1932 roku. Została nazwana „Taihaku” przez gospodarza Ingrama, księcia Takatsukasa. Starsza historia „Taihaku” nie jest jeszcze wyjaśniona, ale możliwe, że zapomniana forma ogrodowa pojawi się jeszcze w Japonii (prawdopodobnie odmiana ‘ Komatsunagi’ (コマツナギ)  to „zaginione” 'Taihaku’).

W naszym sakurkowym ogrodzie znajdziecie 2 drzewka sakury, odmiany Taihaku.