Kałamarnice-świetliki w zatoce Toyama

You are currently viewing Kałamarnice-świetliki w zatoce Toyama
  • Post category:Blog
S A K U R A

Kałamarnice-świetliki / Hotaru-Ika / ホタルイカ /

Kałamarnice-świetliki / Hotaru-Ika / ホタルイカ / Watasenia scintillan to niewielki gatunek kałamarnicy posiadający zdolność bioluminescencji, czyli świecenia.

Wpatrując się w zatokę Toyama w prefekturze Toyama, w środkowej części wyspy Honsiu, w jej ciemną otchłań – jest duże prawdopodobieństwo, że trafisz właśnie na ten niesamowity mistyczny fenomen.

Nagle spod wody rozbłyśnie neonowy błękit i tysiące ognistych kałamarnic zakołysze się w sieciach, rozświetlając zimną, czarną noc.

Każdego roku od marca do czerwca te maleńkie bioluminescencyjne głowonogi rozświetlają 14-kilometrową linię brzegową zatoki Toyama w spektakularnym pokazie świetlnym, który dorównuje neonowym kanionom tokijskiego Shinjuku.

Prefektura Toyama, położona na zachodnim wybrzeżu Japonii, około 350 km na północny zachód od Tokio – jest jednym z niewielu miejsc na naszej planecie, gdzie można zobaczyć te dziwne stworzenia na wolności.

Za dnia kałamarnice żyją w mętnych głębinach zatoki Toyama, ale każdej nocy wychodzą na powierzchnię, by szukać potencjalnych partnerów.

Kałamarnice-świetliki emitują niebieskie światło z fotoforów (narządów świetlnych), które według niektórych naukowców może być wykorzystywane do komunikacji, kamuflażu lub przyciągania żywności.

Światło, które każda z nich emituje może nie wystarczy do przeczytania książki, ale kiedy dziesiątki tysięcy z nich spotykają się razem, tworzą oszałamiający elektryczno-niebieski pokaz, który jest jednym z najbardziej zatrzymujących i kolorowych cudów na Ziemi.