Japonia – Jak się zmienisz po zamieszkaniu w Japonii

Japonia
Japonia
  • Post category:Blog

Jak się zmienisz po zamieszkaniu w Japonii

Time Out Tokyo.

Artykuł pochodzi z popularnego magazynu Time Out Tokyo. Oryginalny tytuł artykułu: 8 ways Japan will change you after living here.

Oto jak Japonia zmieni cię na lepsze lub gorsze, od zachowania ciszy w pociągu po zmianę twojego angielskiego słownictwa.

Japonia jest drugim najbardziej popularnym miejscem, w którym większość ludzi chce mieszkać i pracować, i to wcale nie jest zaskakujące. Mówiąc wprost, nigdzie nie ma czegoś takiego jak Japonia – a kiedy już zamieszkasz tu na rok lub dłużej, przekonasz się, że nie tylko doceniasz kulturę Japonii, ale także się z nią asymilujesz. Jak dokładnie Japonia cię zmienia? Nie jest to coś, czego zawsze jesteś świadomy, ale kiedy się nad tym zastanowisz, wszędzie znajdziesz wpływ tego kraju.

Ta lista, od celebrowania zmian pór roku po docenianie skromnego sklepu spożywczego, jest oparta na naszych doświadczeniach w Tokio, ale powiedzielibyśmy, że jest ona prawdziwa również dla innych miast w Japonii. Japonia może nie zmieni całkowicie twojej osobowości, ale może pozostawić w tobie kilka trwałych nawyków.

1.Twój angielski się zmieni

Nawet jeśli nie uczyłaś,-eś się japońskiego – po prostu mieszkając tutaj, twój angielski zacznie skłaniać się w kierunku, cóż, japońsko-angielskiego. „Salaryman” zastąpi „businessman”, nałożysz sałatkę jajeczną na chleb i nazwiesz ją sando, a na końcu zdania naturalnie dodasz „okay desu”.

Zaskakująca jest ilość słów zapożyczonych z innych języków używanych w języku japońskim, chociaż nie wszystkie mają tutaj takie samo znaczenie. Oczywiście, kiedy już nabierzesz wprawy w posługiwaniu się językiem, zaczniesz wprowadzać te nieprzetłumaczalne japońskie słowa do swojego codziennego słownictwa. Pamiętaj tylko, aby uważać na swój język (angielski), kiedy opuścisz Japonię.

2.Twoja tolerancja na alkohol wzrośnie.

W Japonii nie tylko wszędzie można znaleźć alkohol – supermarkety i sklepy ogólnospożywcze są pełne piwa w puszkach, napojów gazowanych i chu-hai – ale jest on również częścią japońskiej kultury.
Nomikai, czyli imprezy z piciem, to tradycyjne zajęcia po pracy, podczas których spotykasz się w izakaya ze współpracownikami, aby dać upust swojemu dniu.
Przyjęcia z okazji oglądania kwiatów hanami są zwykle umilane małą filiżanką zimnej sake, najlepiej zwieńczoną kilkoma pastelowymi płatkami (sakury).

Publiczne picie jest legalne, więc można spotkać grupy przyjaciół przed sklepami spożywczymi lub podziwiających przyrodę z zimną puszką w ręku. Wszystkie te niedrogie okazje do picia z pewnością zwiększą twoją tolerancję na alkohol (jeśli jesteś skłonny do picia), ale to nic nie szkodzi – po prostu wchłoń alkohol wraz z miską ramen późno w nocy.

3. Będziesz więcej podróżować po Japonii niż za granicę.

Chociaż podróżowanie do innych krajów i regionów Azji z Japonii jest łatwe i czasami bardziej przystępne cenowo – tanie loty lotnicze są tańsze niż pociąg – przekonasz się, że w końcu wydasz swoje ciężko zarobione jeny na zwiedzanie innych części Japonii. (JR East właśnie udostępniło dwa [okresowe] bilety kolejowe dla zagranicznych rezydentów).

Po co wyjeżdżać z kraju, skoro Japonia ma wszystko? Wybierz się na południe na Okinawę, na piaszczyste plaże i nurkowanie, lub poleć na północ do Niseko (Hokkaido Sky Resort), gdzie znajdziesz fantastyczne stoki i międzynarodowy tłum. Piękna japońska przyroda nie ma sobie równych, zwłaszcza jesienią.

Nawet w Tokio jest wiele do odkrycia na własnym podwórku. Wskocz do dowolnego pociągu, a znajdziesz się w mekce turystów, jak Shinjuku czy Akihabara, lub udaj się na przedmieścia, aby znaleźć wytchnienie tylko dla miejscowych.

4. Zobaczysz, że automatycznie zastosujesz się do zasad (panujących w Japonii).

Masz kaszel? Załóż maseczkę na twarz. Telefon dzwoni w pociągu? Wycisz go. Widzisz długą kolejkę? Przeskocz na tył.

W Japonii istnieje wiele niepisanych zasad, których ludzie zazwyczaj przestrzegają. Oczekuje się, że będziesz dobry dla innych ludzi; nie będziesz puszczał muzyki w zatłoczonym pociągu wypełnionym wyczerpanymi pracownikami itd.
Oczywiście, nie wszyscy przestrzegają zasad i nieraz zobaczysz siłujących się studentów przy wejściu do pociągu Chuo Line, ale przekonasz się, że automatycznie się dostosujesz, nawet jeśli będzie to trochę kłopotliwe.

5. Nie będziesz się martwić o bycie singlem.

Nie masz partnera? Nie ma problemu. Życie w japońskich miastach jako singiel nigdy nie było łatwiejsze. Większość mieszkań i sprzętów domowych w Tokio jest stworzona dla osób żyjących samotnie – trudno sobie wyobrazić życie z kimś w jednopokojowym mieszkaniu o powierzchni 20 metrów kwadratowych.
Co ważniejsze, nie spotkasz się z żadnymi dziwnymi spojrzeniami, jeśli będziesz jadł samotnie. Odkąd można zjeść szybki posiłek po pracy w stosunkowo przystępnej cenie, swobodne stołowanie się jest mniej luksusem, a bardziej koniecznością, zwłaszcza jeśli masz malutką kuchnię w swoim malutkim mieszkaniu.
Ponadto, najlepsze jedzenie w Japonii można znaleźć w niewielkich restauracjach sushi, sklepach z ramen, a nawet na ulicznych straganach, więc nie przegapisz doświadczeń smakosza, jeśli nie masz kogoś z kim poszedłbyś na kolację (lub lunch).

6. Dołączysz do wyznawców konbini.

W Japonii o rzut kamieniem od wszystkiego jest niewielki sklep spożywczy (konbini). To tam załatwiasz wszystkie niezbędne sprawy: płacisz rachunki, drukujesz dokumenty, kupujesz artykuły gospodarstwa domowego, kupujesz obiad lub kolację. Możesz nawet wysyłać i odbierać paczki, omijając pocztę.
Prawdopodobnie będziesz spędzać w konbini więcej czasu niż w lokalnym sklepie spożywczym czy ulubionej kawiarni w sąsiedztwie. Zaczniesz nawet tworzyć ranking swoich ulubionych sieci konbini na podstawie ich specjalności – Famichiki z Family Mart na nocne wyjście lub bento na lunch w 7-Eleven w czasie pracy w domu.

7. Wszędzie będziesz zabierać ze sobą parasol – nawet gdy pada mżawka.

Czasami wydaje się, że w Tokio jest więcej dni deszczowych niż słonecznych, szczególnie podczas niesławnej pory deszczowej, kiedy to ciągle pada mżawka. Zamiast zakładać kaptur, miejscowi noszą ze sobą parasole, nawet jeśli jest tylko mgła. Od przezroczystych plastikowych parasoli, które znajdziesz w każdym sklepie, po specjalne kompaktowe parasole kupowane w ekskluzywnych butikach z parasolami – tak, one istnieją – przyzwyczaisz się do noszenia parasola w razie nagłego deszczu.
Dlaczego by nie zarzucić kaptura? Pora deszczowa to zazwyczaj krótkie i gwałtowne opady, więc bez swojego niezawodnego parasola na pewno staniesz się mokry.

8. Bardziej docenisz pory roku.

Każda pora roku w Japonii jest obchodzona ze specjalnymi atrakcjami, które są skorelowane z pogodą. Lato wydaje się mniej gorące i wilgotne, kiedy zakładasz yukatę i idziesz na letnie matsuri.

Zima jest mniej ponura i przygnębiająca, kiedy wtulasz się w kotatsu i delektujesz domowej roboty nabe, albo kiedy spędzasz długą noc podziwiając spektakularne iluminacje w mieście.

Zaczniesz z niecierpliwością oczekiwać wydarzeń i naturalnego splendoru każdej pory roku. Najbardziej znane jest hanami, czyli oglądanie kwiatów podczas sezonu kwitnienia wiśni. Każdej wiosny, kiedy różowe kwiaty rozkwitają, zaczniesz cieszyć się na rozłożenie niebieskiego brezentu, piknikowanie pod ulotnymi kwiatami wiśni (choć w tym roku nie jest to możliwe z powodu Covid-19) i docenianie corocznego fenomenu.