Superkomputer z Japonii najszybszy na świecie

Superkomputer z Japonii
Superkomputer z Japonii
  • Post category:Blog
S A K U R A

Superkomputer z Japonii najszybszy na świecie

Najnowszy superkomputer z Japonii opracowany przez przez japoński instytut badawczy Riken jest najszybszy na świecie pod względem szybkości obliczeniowej, wg. rankingu ogłoszonego w poniedziałek przez europejsko-amerykański projekt TOP500. 

Superkomputer, nazwany Fugaku od góry Fuji zajął również pierwsze miejsce w trzech innych kategoriach, które mierzyły wydajność metod obliczeniowych do zastosowań przemysłowych, aplikacji sztucznej inteligencji i analizy dużych zbiorów danych.

Według Rikena po raz pierwszy superkomputer znalazł się na szczycie w czterech kategoriach. Japoński superkomputer, który został opracowany wspólnie z Fujitsu Ltd. w zakładzie instytutu w Kobe, stanowi kluczowy fundament dla potężnych symulacji wykorzystywanych w badaniach naukowych i rozwoju technologii przemysłowych i wojskowych.

„Byliśmy w stanie wyróżnić się we wszystkich kluczowych specyfikacjach superkomputerów i wykazać, że jest to największa wydajność na świecie. Oczekujemy, że pomoże w rozwiązaniu trudnych problemów społecznych, takich jak walka z nowym koronawirusem”, powiedział Satoshi Matsuoka, dyrektor instytutu centrum nauki obliczeniowej.

Shinichi Kato, prezes Fujitsu IT Products Ltd., również wyraził swoją radość, mówiąc: „Jestem bardzo szczęśliwy i zaszczycony, że mogłem uczestniczyć w tworzeniu Fugaku, który zajął pierwsze miejsce na świecie (superkomputer)”. Fujitsu IT Products, jednostka należąca w całości do Fujitsu, była odpowiedzialna za produkcję superkomputera.

Fugaku został wybrany na światowy numer 1 w czerwcu po przeprowadzeniu ponad 415 biliardów obliczeń na sekundę, około 2,8 razy szybciej niż system Summit opracowany przez US Oak Ridge National Laboratory, który zapewnił sobie najwyższe miejsce w ostatnim rankingu w listopadzie 2019 r. Another supercomputer developed by the United States ranked No. 3, while China held both the fourth and fifth spots. Fugaku was the only Japanese supercomputer to rank in the top 10, with the AI Bridging Cloud Infrastructure developed by the National Institute of Advanced Industrial Science and Technology in Chiba Prefecture ranking 12th.

Nowy superkomputer Riken-Fujitsu został przetransportowany do Centrum Instytutu Nauk Obliczeniowych w Kobe w maju, w to samo miejsce, w którym mieścił się jego poprzednik, superkomputer K, który został wycofany ze służby latem ubiegłego roku.

Fugaku, działający obecnie na zasadzie prób do badań nad potencjalnymi lekami do walki z nowym koronawirusem, powinien być w pełni operacyjny w roku gospodarczym rozpoczynającym się w kwietniu 2021 r.