Yasukuni Jinja – obserwacyjna sakura

You are currently viewing Yasukuni Jinja – obserwacyjna sakura
  • Post category:Sakura

Yasukuni Jinja - obserwacyjna sakura

W ostatnich dniach mieszkańcy Tokio z niecierpliwością wypatrywali pierwszych kwiatów wiśni. Jednak kwiaty nie każdej wiśni (sakura) zwiastuje wiosnę. Są różne odmiany sakura, niektóre zakwitają nawet w styczniu (Kanhizakura). Kilka kwiatów dostrzeżonych na drzewie Somei Yoshino późnym marcem w Ueno Park także nie oznacza początku sakurkowego szaleństa.

W Japonii mamy 58 standardowych (obserwacyjnych) drzew sakura popularnej odmiany Somei Yoshino. Gdy 5-6 pierwszych kwiatów (kaika) pojawi się na takim drzewie (zwanym po japońsku 標本木 “sakura hyoujun-ki”) Japan Meteorological Agency oficjalnie ogłasza początek sezonu. 

Co zrozumiałe przed takim drzewem gromadzą się zawsze tłumy gapiów oraz dziennikarzy. (zobacz tegoroczne wideo).

Gdy 80% kwiatów zakwitnie na hyoujun-ki, Japońska Agencja Meteorologiczna ogłasza pełen rozkwit sakura (mankai).Drzewo hyoujun-ki znajduje się na terenie świątyni Yasukuni Jinga w tokijskiej dzielnicy Chyoda i wykorzystywane jest do obserwacji przez agencję meteorologiczną od 1966 roku.

Sakura hyoujun-ki z Yosukuni Jinja choć wygląda wiekowo, ma dopiero nieco ponad 60 lat. W chwili wyznaczenia na drzewo obserwacyjne, drzewko było już dojrzałe, rozwinięte (mogło mieć nawet 8-10 lat). Jako, że drzewa Somei Yoshino przeważnie żyją do 70-tki, w najbliższych 5-10 lat obecne drzewo może być zastąpione przez inne. 

Zdjęcia zrobiono tuż przed zakwitnięciem drzew.