Ukon

You are currently viewing Ukon
  • Post category:Sakura

UKON

UKON ウコン, Prunus serrulata ‘Grandiflora’.

W naszym sakurkowym parku w 2021 roku posadziliśmy 6 drzewek sakury, odmiany Ukon. Sakura Park w Warszawie położony jest na terenie parku Pole Mokotowskie, w obrębie ulic: Żwirki i Wigury, Rostafińskich oraz Rokitnicka. W pobliżu znajdziemy pub Lolek oraz restaurację Jeffs. Dojazd autobusami: 175, 504, 188. Przystanek: Banacha.

Na ogół kolor kwiatów sakury zwykle oscyluje gdzieś w spektrum bieli i różu. Ukon, podobnie jak Gyoiko oraz Asagi z jest jest jednym z kilku wyjątków od wspomnianej reguły. W języku japońskim „ukon” to nazwa kurkumy, przyprawy, która nadaje indyjskiemu curry złoty kolor. Kwiaty wiśni Ukon nie są jednak żółte a mają raczej kolor kremowo-zielonkawej bieli. Wspomniane 3 odmiany sakury (filigenetycznie spokrewnione) są bardzo stare i pojawiają się już w przewodniku Świątyni Ninna-ji w Kioto z 1780 roku (Miyako meisho zue 都名所図会).

„Ukon” był jednym z pierwszych sprowadzonych wiśni do Europy i pod koniec XIX wieku był znany pod nieporęczną łacińską nazwą Cerasus Sieboldi flore luteo virescenti pleno („wiśnia Siebolda o podwójnych, żółto-zielonych kwiatach”). Kilka klonów ‘Ukon’ jest w uprawie. Formę z bardziej kremowo-żółtymi kwiatami i kulistymi płatkami znadziemy najcześciej w Japonii i Europie.

Ukon należy do gupy wiśni japońskiej zw. yaezakura. Yaezakura jest uniwersalnym terminem na kwiaty wiśni z więcej niż pięcioma płatkami. Do Yeazakura zaliczamy także odmiany: Kanzan, Fugenzo. Drzewka, które także znajdziecie w naszym parku.