Shirotae

  • Post category:Sakura
Shirotae
Shirotae

sakura w naszym parku

S A K U R A

shirotae

Shirotae, Prunus lannesiana ‘Sirotae’ 白妙(シロタエ)

Wiśnia japońska (sakura) o dużych, białych kwiatach. Kwiaty Shirotae liczą od 10 do 15 płatków.  Sakura ta zakwita z chwilą gdy Somei Yoshino zaczyna już gubić płatki.

Shirotae to japońska nazwa delikatnej białej tkaniny wykonanej z włókien łyka morwy papierowej (Broussonetia papyrifera). Kwiaty wiśni Shirotae są idealnie białe, cienkie jak ta tkanina, a gdy Shirotae kwitnie, jej gałęzie wyglądają jakby były owiniętę białą, jedwabistą bawełną

Na początku XX wieku ta odmiana japońskiej wiśni została przywieziona do Europy i Ameryki Północnej jako „Góra Fuji”. Ośnieżone góra o idealnym kształcie stożka jest symbolem kraju Wschodzącego Słońca. Nazwa spodobała się zachodniej publiczności, co jednak prowadzi do mylenia tej wiśni z Fujizakura (Prunus incisa).

Shirotae należy do rodziny sakur Satozakura, odmian uprawnych (kultywarów), w przeciwieństwie do odmian  rosnących dziko wokół góry Fuji jak wspomniana Fujizakura.

Więcej o Shirotae wkrótce.

W naszym sakurkowym parku w 2015  roku posadziliśmy 6 drzewek sakury, odmiany Shirotae.

Sakura Park w Warszawie położony jest na terenie parku Pole Mokotowskie, w obrębie ulic: Żwirki i Wigury, Rostafińskich oraz Rokitnicka. W pobliżu znajdziemy pub Lolek oraz restaurację Jeffs. Dojazd autobusami: 175, 504, 188. Przystanek: Banacha. Sprawdź lokalizację parku na GOOGLE MAP