Sakura – Kłopotliwe przepowiadanie pogody

Sakura
Sakura
  • Post category:Sakura

S A K U R A

Sakura – Kłopotliwe przepowiadanie pogody

Dlaczego sporządzanie prognoz dotyczących kwitnienia wiśni w Japonii jest tak stresującą pracą, z kłopotami dla tych, którzy się mylą.

Miliony ludzi szukają najlepszych miejsc, aby zobaczyć słynne japońskie kwiaty wiśni lub sakurę, a ich radość zależy od jednej z najbardziej niezwykłych prognoz na świecie.
Każdego roku meteorolog Hiroki Ito przewiduje daty kwitnienia dla około tysiąca miejsc w miastach wyspiarskich. I nie jest sam. Zatłoczona branża rozrosła się, aby zaspokoić potrzeby turystów i Japończyków domagających się idealnego zdjęcia efemerycznych różowych płatków na Instagramie.
Podczas gdy praktyka oglądania kwiatów – znana w Japonii jako hanami – jest wielowiekową tradycją, jest również dobra dla biznesu. Według szacunków Uniwersytetu Kansai w Osace w 2023 r. działalność gospodarcza wygeneruje około 616 mld jenów (4,7 mld USD).
W szczególności w tym roku rzuciło koło ratunkowe dla borykającego się z problemami sektora turystycznego kraju, który został spustoszony przez pandemię Covid-19.
Zwiększa to presję na Ito, który jest zatrudniony i prognozuje dla Japan Meteorological Corporation z siedzibą w Osace, jednego z głównych prywatnych dostawców danych o kwitnieniu wiśni.

Zarówno małe, jak i duże firmy – od Starbucks, który wiosną wypuszcza latte o tematyce sakura, po touroperatorów i dostawców zakwaterowania – polegają na sezonowych wysoce dochodowych kampaniach marketingowych i promocjach, dokładnie analizując prognozy.
„Opinia publiczna zwraca na siebie dużą uwagę, więc jeśli dokonasz prognozy, zobaczy to wiele osób”, mówi 37-latek, który przez cały rok zbiera odczyty temperatury, aby dopracować swoje modele komputerowe. „Doprowadzi to również do wzrostu rozpoznawalności Twojej firmy.”
Nieprawidłowe prognozy mogą być szkodliwe, jak stwierdził krajowy prognosta Japońska Agencja Meteorologiczna w 2007 roku, kiedy została zmuszona do publicznych przeprosin po tym, jak prognozy nie spełniły się o dziewięć dni i „spowodowały pewne problemy”.
Przestała publikować prognozy ponad dekadę temu z powodu mnożenia się firm świadczących tę usługę.
Okno obserwacyjne w dowolnym miejscu jest krótkie, a szczyt kwitnienia zwykle trwa około tygodnia. Ito sporządza swoje wstępne prognozy na ten rok w styczniu, a następnie regularnie je koryguje aż do głównego wydarzenia.
Na początku 2023 roku przewidywał, że kwiaty otworzą się w Tokio 22 marca. Jednak na początku miesiąca, z powodu wyjątkowo ciepłej pogody, jego siódma prognoza przesunęła się na 15 marca. Spóźnił się tylko o jeden dzień.

W ostatnich latach prognozy były coraz bardziej komplikowane przez skutki zmiany klimatu, a niesezonowe temperatury rzucają prognostom piłkę pod krzywą.
Pąki kwiatowe drzew tworzą się już latem i pozostają uśpione aż do zimy, która rozpoczyna proces kwitnienia. Wszelkie nietypowe wahania temperatury mogą wpływać na czas kwitnienia.

W 2021 r. słynne miejsca, w tym Kioto, doświadczyły szczególnie wczesnego rozkwitu, zjawisko to, jak twierdzą naukowcy, staje się coraz bardziej powszechne i prawdopodobnie będzie się zdarzać co najmniej raz na pięć lat do końca wieku ze względu na wpływ działalności człowieka na klimat.
Podczas gdy Ito pracuje sam, ma silną konkurencję. Rival Japan Weather Association ma zespół około 10 osób pracujących nad swoimi prognozami. Według Aiko Saito, zastępcy kierownika działu mediów i biznesu konsumenckiego, firma zatrudnia pracowników w różnych biurach do obserwacji okazów drzew, jednocześnie analizując dane ze stacji pogodowych.
Według Saito Japan Weather Association nie generuje przychodów bezpośrednio z prognoz kwitnienia, ale zainteresowanie mediów, jakie przyciąga, może mieć pozytywny wpływ na działalność korporacyjną.

„Zapotrzebowanie na informacje dotyczące prognozowania kwitnienia wiśni jest bardzo duże, nie tylko w Japonii, ale także w przypadku przyjeżdżających gości” – powiedziała.
Jeśli chodzi o Ito, on się rozgałęzia. Jego metody przewidywania są obecnie wykorzystywane do przewidywania innych fotogenicznych zdarzeń związanych z pogodą, w tym najlepszego czasu na obserwację jesiennych liści i bardziej problematycznych, takich jak uwalnianie pyłków. Stara się również zastosować tę technologię, aby pomóc hodowcom owoców dokładniej przewidywać, kiedy rozpocząć zbiory.
Ale jego przywiązanie do kwiatów wiśni pozostaje. A ponieważ połowa kraju nie była jeszcze świadkiem tegorocznego spektaklu, wszystkie oczy pozostaną przyklejone do jego i innych prognoz, dopóki ostatnie kwiaty sakury nie otworzą się w maju. Do przyszłego roku.

Art. Bloomberg

Tłumacznie: Google Translate 🙂 (Tłumacz Google jest z każdym rokiem lepszy, dokładniejszy, poprawniejszy i choć tłumaczenie powyższego artykułu nie jest idealne to jesteśmy w stanie prztłumaczony artykuł dobrze zrozumieć).

Zdjęcie: Błażej Babik

sakura