Nihon Godai Zakura

You are currently viewing Nihon Godai Zakura
  • Post category:Sakura

S A K U R A

Nihon Godai Zakura

12 października 1922 r. japoński rząd ogłosił pięć drzew wiśni narodowymi pomnikami przyrody. Wszystkie te drzewa znane są jako „Nihon Godai Zakura”, czyli Pięć Wielkich Drzew Sakura w Japonii. Drzewa te istnieją od wieków, a każdemu z nich towarzyszy niepowtarzalna historia i znaczenie w kulturze japońskiej.


Yamataka Jindai Zakura

1. Yamataka Jindai Zakura 山高神代桜  znajduje się na terenie świątyni Jisso-ji (Prefektura Yamanashi) i jest jedną z 3 najważniejszych sakur w Japonii. Yamataka Jindai Zakura to odmiana sakury Edo Higan, rodzaj pradrzewa, pierwotnej sakury. Ocenia się, że drzewo ma 1800 – 2000 lat.

Mapka. Dojazd: z Tokio JR Chūō Main Line przez Ōtsuki, Yamanashi i Kōfu do stacji Hinoharu (日野春), ok. 160 km. Nast. taxi ok. 15 minut.  Najlepiej odwiedzić: początek do połowy kwietnia. Zdjęcie: internet.


Usuzumi Zakura

2.Usuzumi Zakura 根尾谷淡墨桜 – To drzewo sakury (odmiana Edo Higan) znajduje się w Sumiyoshi Park w Motosu w prefekturze Gifu. Szacuje się, że wiek drzewa przekracza 1500 lat. Drzewo ma wysokość 16,3 m. Gdy drzewo jest w pełnym rozkwicie, kwiaty są białe, tuż przed opadnięciem kwiaty wydają się być jasnoszare, stąd wzięła się  nazwa drzewa. Usu lub usui znaczy blady lub słaby w języku japońskim, a  sumi to atrament używany w kaligrafii.

Mapka. Dojazd z Nagoya: JR Tokaido Line do Ogaki (30 min), nast. lokalny pociąg Tarumi Tetsudo do Tarumi 樽見駅  (ok. godziny). Park znajduje się 20 min. spacerkiem od stacji. Najlepiej odwiedzić: początek do połowy kwietnia. Zdjęcie: internet.


Miharu Takizakura

3.Miharu Takizakura 三春滝桜 – Miharu Takizakura (odmiana Edo Higan) znajdujące się w Miharu w Fukushimie, zdobyło najwięcej głosów jako najpiękniejsze drzewo wiśniowe w Japonii. „Takizakura” dosłownie oznacza „wiśniowe drzewo wodospadowe” Drzewo ma wysokość 12 metrów Gałęzie drzewa rozciągają się kaskadowo na 20 metrów ze wschodu na zachód i 18 z północy na południe.

Mapka. Dojazd z Tokio:  JR Tohoku Shinkansen do stacji Kōriyama 郡山市 (80 minut). Nast. pociąg lokalny JR Ban-Etsuto Line do Miharu 三春駅 (ok. 12 minut). Z Miharu tylko w sezonie specjalny autobus (25 minut, 1000 jenów w 2 strony). Najlepiej odwiedzić: początek do połowy kwietnia. Zdjęcie: internet.


Ishitokaba Zakura (lub Ishito Kabazakura

4.Ishitokaba Zakura lub Ishito Kabazakura) 石戸蒲ザクラ – położona w Kitabetsu-shi w prefekturze Saitama, Ishitokaba Zakura jest naturalną hybrydą, jedyną w swoim rodzaju, pomiędzy Yamazakurą i Edo Higan, Wysokość drzewa wynosi 14 metrów, drzewo ma 800 lat.
W latach 60-tych drzewo przestało kwitnąć, lecz starania o rewitalizację zaowocowały jego przetrwaniem.

Mapka. Dojazd z Tokio: Najszybciej shinkansen z Ueno lub Tokyo St. do Ōmiya (ok 25 min).

Z Ōmiya do Kitamoto Station 北本駅 JR Takasaki Line. Ze stacji kolejowej autobus do Kitasato Medical Center (15 minut) i kilka minut pieszo.  Najlepiej odwiedzić: koniec marca do połowy kwietnia. Zdjęcie: internet.


Kariyado no Gebazakura

5.Kariyado no Gebazakura 狩宿の下馬桜 – położone w Fujinomiya w prefekturze Shizuoka, jest to jedno z najstarszych drzew Yamazakura w Japonii. Drzewo ma obecnie 14 metrów wysokości. W 800-letniej historii drzewo wielokrotnie opierało się tajfunom i miało nawet 34 m wysokości.

Mapka. Dojazd z Tokio: Tokaido Shinkansen do Shin-Fuji 新富士. Nast. autobus łączący stacje (7 min) do stacji Fuji Station 富士駅. Ze stacji Fuji pociąg Minobu Line do Fujinomiya 富士宮. Ze stacji autobus Fujikyu Shizuoka Bus ok. 25 min. w kierunku słynnych wodospadów Shiraito no Taki. Najlepiej odwiedzić: połowa kwietnia. Zdjęcie: internet

Zobacz aktualne wideo: https://youtu.be/oiTPbucK4tQ