Czarujące Edo: Edo tsumami-kanzashi

Edo tsumami-kanzashi
Edo tsumami-kanzashi
  • Post category:Blog

S A K U R A

Edo tsumami-kanzashi

Edo tsumami-kanzashi. Różowe kwiaty sakura zwiastują nadejście wiosny w całej Japonii, jak również sezon nowych początków dla ludzi, którzy właśnie rozpoczynają pracę w firmach lub szkołach, lub zostali przydzieleni do nowych stanowisk zgodnie z rozpoczęciem roku fiskalnego lub akademickiego w kwietniu.

Jednym z malowniczych miejsc znanych z pięknych widoków na kwiaty wiśni jest obszar Mukojima w stołecznym okręgu Sumida – kilka minut spacerem od najwyższej japońskiej wieży Tokyo Skytree. Rzędy kwitnących drzew wiśni wzdłuż rzeki Sumida, oglądane ze szczytu wieży, dodają kolorytu śródmiejskiej dzielnicy Tokio “shitamachi”.

Tradycyjne ozdoby do włosów zwane “Edo tsumami-kanzashi”, które uderzająco przypominają małe gałązki wiśni, można zobaczyć obok Mamoru Sugino, lat 47, w Kanzashi Sugino (Sugino Shoten), sklepie w tej okolicy, który tworzy i sprzedaje te tradycyjne spinki do włosów. W sklepie wystawione były również inne ładne ozdoby z motywami sezonowych kwiatów Japonii, takich jak chryzantemy, kwiaty śliwy “ume”, kamelie, hortensje i kwiaty wisterii.

“Tsumamu” oznacza po japońsku “szczypać”, a ozdobne płatki kwiatów tsumami-kanzashi powstają poprzez szczypanie i składanie maleńkich kwadratowych jedwabnych tkanin wielkości znaczka pocztowego. Mówi się, że to tradycyjne rzemiosło rozpoczęło się w starożytnej japońskiej stolicy Kioto, a następnie rozprzestrzeniło się na Edo, dzisiejsze Tokio.
W dawnych czasach, damskie ozdoby do włosów kanzashi były tworzone przy użyciu różnych materiałów. Do dziś zachowały się stare spinki do włosów wykonane ze srebra i innych metali, kamieni lub karmelowego materiału “bekko”, powstałego w wyniku obróbki skorup żółwi morskich z gatunku Hawksbill.

Tymczasem nie ma starożytnych tsumami-kanzashi stworzonych z „jedwabu habutae”, rodzaju wysokiej jakości tkaniny, która jest używana jako podstawowy materiał do tradycyjnych spinek do włosów dzisiaj.
Chociaż tkaniny o splocie płóciennym wykorzystują po jednej przędzy osnowy i wypełnienia, “habutae” jest tkana przy użyciu dwóch przędz osnowy, co nadaje jej miękkość i błyszczące wykończenie. Podczas gdy różne rodzaje tkanin mają różne tekstury, jedwab jest miękki i dobrze wchłania klej, co ułatwia nadawanie mu różnych kształtów.
Pod koniec panowania szogunatu Tokugawa w Edo nastąpił rozkwit produkcji spinek do włosów tsumami-kanzashi. Przez około 200 lat od tamtego czasu, tradycyjna kultura tych ozdób do włosów była nadal przekazywana dzięki ręcznej pracy nieokrzesanych rzemieślników.

Podczas gdy materiały i procedury tworzenia tradycyjnych spinek do włosów pozostały zasadniczo niezmienione od okresu Edo (1603-1867), materiał używany do produkcji pasty jest jedynym czynnikiem, który uległ znacznej zmianie. Pierwotnie używano pasty skrobiowej wykonanej z ryżu, a klej ten jest nadal używany do tworzenia tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych kanzashi, takich jak te dostępne w sklepie Sugino Shoten.
“Ponieważ do usztywnienia jedwabiu używa się pasty z ryżu, robaki i myszy podgryzają tkaninę. Ozdoby tracą również swój kształt, gdy się zamoczą, a tkanina odbarwia się pod wpływem światła. To tak, jakby były prawdziwymi kwiatami, które kwitną tylko przez krótki czas” – powiedział Sugino.

Jednak rozwój silnych klejów po II wojnie światowej otworzył możliwość stosowania tkanin z różnych mocnych materiałów i rozszerzył zakres ozdób wykonywanych tradycyjną techniką. Mówi się, że wygląd gotowego przedmiotu różni się znacznie w zależności od pasty.

Tkaninowe ozdoby do włosów Tsumami-kanzashi są dziś używane, aby dodać odrobinę koloru do uroczystych okazji i wydarzeń w ciągu całego życia, w tym ślubów i tradycyjnych występów tanecznych Nihon Buyo. Zamówienia na te przedmioty są również skoncentrowane w sezonie ceremonii dojrzewania, ceremonii ukończenia szkoły i ceremonii wejścia oraz uroczystości Shichi-go-san, dla dziewcząt w wieku 7 lat, chłopców w wieku 5 lat oraz dziewcząt i chłopców w wieku 3 lat, ponieważ kanzashi są noszone razem z formalnym kimonem.
Podczas gdy wszystkie ozdoby są wykonywane ręcznie, certyfikowani profesjonalni rzemieślnicy, którzy tworzą kanzashi, starzeją się, a liczba rzemieślników w stolicy spadła do poniżej 10 osób. Tymczasem wydaje się, że rośnie liczba osób, które zajmują się tworzeniem tsumami-kanzashi na własną rękę, jako hobby.

45-letnia żona Sugino, Satoko, zademonstrowała rzeczywisty proces tworzenia ozdób z kwiatów szpilkowych. Używane materiały obejmują kilka rodzajów małych jedwabnych tkanin pociętych na kwadraty o boku 3 centymetrów, pastę “himenori” wykonaną ze skrobi, gruby papier konstrukcyjny i drut.
Najpierw pastę rozprowadza się równomiernie na desce. Jedwabne tkaniny składane są na małe kawałki i za pomocą pęsety przyklejane do powierzchni kleju, tak aby go wchłonęły. Następnie tkanina jest składana w kształt przypominający płatki kwiatów; głównie przy użyciu techniki “maru-tsumami”, która jest wzorowana na okrągłych płatkach kwiatów, lub techniki “ken-tsumami”, znanej również jako “kaku-tsumami”, która przywołuje obraz cienkich, spiczastych płatków.
Satoko powiedziała: “Podstawowe kształty płatków kwiatów to te dwa. Są one przekształcane w różne kwiaty.” Po tym jak tkanina dobrze wchłonie klej po pozostawieniu jej na kilka minut, są one przymocowane do maleńkiej podstawy z papieru konstrukcyjnego jeden po drugim i zrobione w kwiaty. Wiele z tych małych kwiatów wykonanych w ten sposób jest łączonych razem i mocno przymocowanych nitką; i akcesorium jest kompletne.

“Dla początkujących polecam kształt kwiatu ume, który wykorzystuje pięć płatków ‘maru-tsumami’,” powiedziała Satoko. Ponieważ jest to w zasadzie proste rękodzieło, najwyraźniej pasuje do ludzi, którzy mają dobre ręce i doceniają proces tworzenia przedmiotów po trochu.

Od okresu Meiji (1868-1912), kiedy w Japonii było coraz mniej okazji do noszenia kimona, zmniejszyły się również możliwości używania akcesoriów kanzashi. Podczas gdy tradycyjne japońskie stroje noszone są obecnie tylko na specjalne okazje, Satoko zaprojektowała ozdobę do włosów w technice tsumami, która może być również używana na co dzień. Choć na pierwszy rzut oka wygląda ona jak bukiet, w rzeczywistości składa się z 10 do 15 ozdób tsumami. Osoby mogą je dopasować do normalnych ubrań w stylu zachodnim, wybierając i aranżując swój własny styl. Kiedy nie są noszone we włosach, mogą być dekorowane jak ikebana.

“W obecnej erze cyfrowej, ozdoby tsumami są niezwykle analogowymi produktami, które są tworzone całkowicie ręcznie, ale właśnie dlatego można czerpać radość z tworzenia unikalnych dzieł. Chcielibyśmy, aby ludzie czerpali radość z używania tych rękodzieł na różne sposoby” – powiedzieli Suginos.
Takie szczere życzenie zawarte są w tych małych akcesoriach do włosów, które wspaniale rozkwitają.

Tłumaczenie artykułu pochodzącego ze strony: https://mainichi.jp/. Japoński oryginał autorstwa Tadahiko Mori, The Mainichi Staff Writer.