Yokozakura

You are currently viewing Yokozakura
  • Post category:Sakura

YOKOZAKURA

YOKOZAKURA / Prunus ‘Yōkō’, ヨウコウザクラ

Masaaki Takaoka był nauczycielem w niewielkiej szkole rolniczej w małej górskiej wiosce Shikoku (prefektura Ehime). Uczył uczniów w wieku od 16 do 19 lat rolnictwa i ogrodnictwa – aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy cała jego klasa została powołana do służby wojskowej. W szkolnym ogrodzie rosła olbrzymia wiśnia i Masaaki powiedział swoim uczniom, aby powrócili z wojny do tego właśnie drzewa. Wojna szalała dalej i w końcu (po wojnie) mniej niż połowa uczniów z klasy którą uczył powróciła do wioski.

Zszokowany i zasmucony śmiercią tak wielu jego uczniów, zastanawiał się nad ich śmiercią i dlaczego on pozostał przy życiu, ale nie oni – patrząc na wiśniowe drzewo w szkolnym ogrodzie. W jego umyśle zaczęła się tworzyć wizja.
Chciał stworzyć nową odmianę tego wysoce symbolicznego drzewa – takiego, które wytrzymałoby zarówno zimny, jak i gorący klimat, i które zakwitłoby praktycznie wszędzie na Ziemi. Wiśnię na pamiątkę poległych uczniów.
Po 30 latach eksperymentów z ponad 200 różnymi odmianami wiśni, Masaaki w końcu znalazł kombinację, która zadziałała. Krzyżówka wiśni tajwańskiej (Kanhizakura) i Amagi-yoshino jest tym, co dało początek Yoko – Sunlight Sakura (Sakura Światło Słoneczne).
Nowa odmiana odziedziczyła zdolność przeżycia w gorącym i suchym klimacie po tajwańskiej wiśni, podczas gdy Amagi-yoshino sprawia, że jest odporna na wietrzną i zimną pogodę. W ten sposób drzewa Yoko mogą opłakiwać swoich utraconych uczniów na całym świecie, bez względu na to, gdzie zostały posadzone.
Masaaki wysłał nasiona Yoko sakura we wszystkie miejsca, w których toczyły się bitwy drugiej wojny światowej i gdzie walczyli młodzi ludzie, podobnie jak jego uczniowie – między innymi w Chinach, Korei Południowej i na Filipinach. Po śmierci Masaakiego Takaoki, jego syn Terumi podtrzymał wizję swojego ojca, przekazując nasiona do miejsc w ponad dziesięciu różnych krajach.
Dziś jasnoróżowe płatki kwiatów sakury stały się symbolem pokoju, kwitnąc w miejscach, które kiedyś były polami bitew, na których zginęło tak wielu ludzi.
Drzewa te kwitły nie tylko na obszarach wojny światowej, ale inne obszary, takie jak Birma i Wietnam, są teraz również domem dla drzew Yoko Sakura. Sunlight Sakura przypomina nam o tym, co zostało utracone w mrocznych czasach – ale także reprezentuje pokój, przyjaźń i solidarność.
Zobacz także wideo: https://youtu.be/rilIAbj6EsE
Yokozakura trafi także do Polski. Mamy kontakt z Panem Terumi Takaoka, Chief Executive Director of “Japan Yoko-Sakura Friendship Association”. Tu jednak konieczna jest zgoda polskiego ministerstwa na import sadzonek Yokozakura do Polski, którą mamy nadzieję otrzymać w najbliższych kilku latach.

sakura