Jindai-Akebono

Jindai-Akebono
Jindai-Akebono
  • Post category:Sakura

JINDAI - AKEBONO

Cerasus Spachiana ‘ lub Prunus x yedoensis cv. Jindai-akebono, jap. ジンダイアケボノ. Jindai-Akebono to alternatywa dla Somei Yoshino.

Powstała w Jindai Botanical Garden (Chofu City, Tokyo) krzyżówka jest odpowiedzią botaników/naukowców na starzejące się drzewa Somei Yoshino.

Sadzone po II Wojnie Światowej na masową skalę drzewka Somei Yoshino, żyją przeciętnie 60-80 lat, narażone też są na wiele chorób jak np. choroba wywołana przez grzyba Moniliophthora perniciosa i powodująca tworzenie narośli hamujących wzrost (witches broom diseases WBD).
Jindai-Akebono zakwita kilka dni wcześniej niż Somei Yoshino i ma tylko trochę mniejsze ale też bardziej różowe kwiaty.
Liczba sadzonek Jindai-Akebono wydanych przez Flower Association of Japan przekroczyła 170 000 (do 2019 roku).

Na początku Jindai-Akebono nazwano Akebono (tu jako nazwa “Ameryka”, czyli tak samo jak sakurę rosnącą nad rzeką Potmoac w Waszyngotnie (Prunus x Yedoensis ‘Akebono’). 

Posadzona w 1912 roku nad rzeką Potomac w Waszyngotnie odmiana Somei Yoshino, pochodziła ze słynnej kolekcji sakury Somei Yoshino rosnącej wzdłuż brzegu rzeki Arakawa w Adachi Ward, na przedmieściach Tokio, i drzewka zaszczepione zostały na specjalnie wyselekcjonowanych podkładkach wyprodukowanych w Itami City, w prefekturze Hyogo. Sadzonki/zrazy Somei Yoshino z USA, pobrane od pierwszych drzew posadzonych w USA ze względu na “czystość” kodu genetycznego, kilkukrotnie wysyłano do Japonii; w tym po II Wojnie Światowej; celem odbudowy drzewostanu  Somei Yoshino w Japonii.

Nowa odmiana powstała poprzez szczepienie wspomnianej wyżej odmiany amerykańskiej sakury w Jindai Botanical Garden z inną odmianą sakury (jaką?) i powstała w efekcie nowa odmiana/nowy kultywar: Prunus x yedoensis cv. Jindai-Akebono / Cerasus Spachiana ‘Jindai-Akebono’.

Nazwa odmiany została zmieniona na aktualną w 1991 roku.

Uwaga! Informacje pochodzą z internetu i mogą nie być do końca poprawne. Zdjęcie: Wikipedia

sakura