Izu Ōshima

  • Post category:Blog

Izu Ōshima (伊豆大島). Rok 1986 przyniósł jedną z najbardziej spektakularnych erupcji góry wulkanicznej Mihara 三原山, z lawą wyrzuconą w powietrze na wysokość 1,6 km. Konieczna była ewakuacja 12 tyś. mieszkańców wyspy. Zobacz kolejne wideo.

Zw wyspą związany jest niestety także dużo smutniejsza historia. Trzęsienie ziemi w Kantō o magnitudzie 7,9 w 1923r. przyczynił się do śmierci ponad 100 tyś. ludzi, w dużym stopniu w następstwie ogromnego pożaru, który dosłownie pochłonął Tokio.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się głęboko pod wyspą Izu Ōshima

Fani filmów z Godzillą z pewnością pamiętają, uwiezienie potwora w kraterze wulkanu góry Mihara w filmie “Powrót Godzilli”. Pięć lat później, w sequelu Godzilla konta Biollante, bomby umieszczone wokół góry uwolniły Godzillę z jego ognistego grobowca.

Izu Ōshima to największa wulkaniczna wyspa w archipelagu Izu położona zaledwie 100 kilometrów od Tokio.
Na wyspę dostaniemy się promem z Tokio lub Atami. Prom w Tokio (Takeshiba Ferry Terminal) zlokalizowany jest w pobliżu stacji: Hamamatsucho i Takeshiba. Wypływając szybkim promem (Jetferry) o godz. 8.30 na wsypie będziemy już o 10:15.

Cena biletu w jedną stronę to 7 630 jenów tj. ok. 280 zł. Podróżując promem zwykłym w najniższej 2 klasie zapłacimy 4 710 jenów (ok. 170 zł). Zwykły prom jest tańszy ale i znacznie wolniejszy (22:00 – 6 rano).

https://www.tokaikisen.co.jp/

Planując jednodniową wycieczkę z wejściem na górę Mihara (około godziny z Miharayama Onsen 三原山温泉) to zapewne najrozsądniejsza opcja, gdyż lokalne autobusy choć w sezonie kursują dość regularnie to możemy mieć kłopot ze “złapaniem” ostatniego autobusu do portu. Sprawdź stronę: Oshima Bus.

http://www.oshima-bus.com/

Wybierając się na wyspę, dobrze wcześniej zajrzeć też na stronę Oshima Tourism Association.

http://www.izu-oshima.or.jp/

A dla miłośników sakura ważna informacja na koniec. Na wyspie znajdziemy najstarsze drzewo Oshimazakura, liczące podobno 800 lat. Mapka: https://goo.gl/maps/3iRfuw2hKmzPb87J9

sakura